Piana zamknięto komórkowa

Piany zamkniętokomorowe, składają się przynajmniej w 90% z zamkniętych, komórek, wypełnionych gazem izolacyjnym. Jest to materiał o doskonałych właściwościach termo i hydro izolacyjnych.

Wyróżniamy 3 główne systemy pian zamkniętokomorowych ? podział ten opiera się przede wszystkim na gęstości końcowego produktu. W zależności od podłoża, przeznaczenia czy też przewidywanego oddziaływania czynników zewnętrznych stosuje się materiał o odpowiedniej gęstości. Bardzo uogólniając - im materiał gęstszy, tym twardszy.

Izolacja podłóg

Ze względu na swoje termo i hydroizolacyjne właściwości, piany zamknięto komorowe doskonale sprawdzają się do izolacji podłóg pod wylewkę. Aplikację wykonuje się bezpośrednio na oczyszczoną z pyłu i gruzu podłogę. W izolacji zalewa się wszelkie instalacje - elektryczne, hydrauliczne, czy też wentylacyjne. Bezspoinowa izolacja zapobiega przenikaniu do wnętrza pomieszczenia wilgoci, jak również zabezpiecza płytę fundamentową przed przenikaniem zimna do wnętrza budynku.

Ze względu na bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła ?, bardzo często niemal dwukrotnie zmniejszamy grubość izolacji w stosunku do tradycyjnej izolacji styropianem. Z tego też względu, izolacje takie są polecane przede wszystkim przy modernizacjach budynków, w niskich pomieszczeniach, gdzie walczy się o każdy centymetr wysokości.
W nowych budynkach, w których projektanci przewidują montaż stolarki drzwiowej na lico z podłogą, mamy z góry w projekcie założoną grubość izolacji. Wykonując izolację pianką, ograniczamy niemal dwukrotnie grubość materiału izolacyjnego - bardzo często okazuje się konieczne wypełnienie brakującej grubości, najczęściej wylewką. Nie ma praktycznych przeciwskazań co do użycia takiego rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe będzie nieco dłużej nagrzewać wylewkę, jednakże po nagrzaniu wylewki, beton również będzie dłużej to ciepło oddawał.

Warto przeanalizować to rozwiązanie z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Wykonanie izolacji pianą o grubości takiej, jak wstępnie była zaplanowana izolacja styropianem, wydaje się podstawowym rozwiązaniem, jednakże będzie ono ekonomicznie nieuzasadnione.

Drugim, bardzo często występującym problemem, jest nieuzyskanie po naszym wykonaniu izolacji, idealnie równej powierzchni. Ze względu na poziomowanie podłogi na szlichcie cementowej, czy też innym systemie wylewki, nie ma to znaczenia. Jednakże montażyści ogrzewania podłogowego widzą w nierównym podłożu bardzo duży problem (na styropianie mają zdecydowanie łatwiejsze zadanie). Największym wyzwaniem staje się tutaj umiejętne odpowietrzenie systemu ogrzewania. Równo ułożona instalacja w bardzo dużym stopniu ułatwia to zadanie.

Izolacja ścian

Piany natryskowe doskonale sprawdzą się w izolacji ścian budynków użytkowych, hal i magazynów. W zależności od grubości docelowej izolacji, uzyskujemy właściwości hydroizolacyjne, jak również termoizolacyjne. Hydroizolacja staje się bardzo istotna zwłaszcza w obiektach, gdzie montaż blach odbywał się nieprecyzyjnie i opady deszczu powodują przeciekanie ścian. Stosowane przez nas materiały posiadają atesty Państwowego Zakładu Higieny, co oznacza, że materiał może mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Jest to szczególnie ważne przy wszystkich obiektach typu przechowalnie.

W zastosowaniach przemysłowych dla inwestora jest bardzo ważne szybkie zakończenie prac izolacyjnych. Technologia natrysku piany poliuretanowej, pozwala wykonać nawet do 1000m2 izolacji w ciągu dnia. Pozornie wysokie koszty wykonania izolacji, zwracają się w ciągu kilku lat.

Izolacja dachów płaskich

Technologia natrysku piany zamknięto komorowej, jako hydro i termo izolacja dachów płaskich jest stosowana już od lat 50 - tych. W Polsce, pierwsze obiekty izolowane w ten sposób pojawiły się początkiem lat 90 - tych. Wtedy, ze względu na bardzo wysoki koszt, na wykonanie izolacji tego typu mogły sobie pozwolić tylko największe przedsiębiorstwa.
Bezspoinowy, warstwowy natrysk zamknięto komorowej piany o gęstości około 60kg/m3 pozwala na pewną modernizację dachów. Zgodnie z zaleceniami producenta, natrysk o grubości od 3 cm stanowi hydroizolację. Od 5 cm, uzyskujemy już termoizolację.  Dla grubości izolacji 12cm, uzyskujemy współczynnik przenikania ciepła U=0,19W/m2K - izolacja wskazywana dla budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię. Wierzchnią warstwę wykonanej izolacji, pokrywa się powłoką ochronną przed promieniowaniem UV. W zależności od jej rodzaju udzielana jest odpowiedniej długości gwarancja. Należy się wystrzegać niekompetentnych firm, które tylko w celu zarobkowym, nie interesując się jakością wykonanej izolacji, proponują i wykonują usługę na materiale o niższej gęstości. Cena materiału o niższej gęstości jest zdecydowanie niższa, niestety również odporność pianki na działanie czynników zewnętrznych jest zdecydowanie słabsza.

Izolacja fundamentów

Pianka poliuretanowa doskonale nadaje się również do izolacji fundamentów - w nowych, jak również w już istniejących budynkach. Na odsłonięte, powierzchniowo suche fundamenty nanosi się około 5 cm warstwę piany. Warstwa taka gwarantuje uzyskanie hydro i termo izolacji. Bezspoinowa instalacja, gwarantuje szczelność i brak mostków termicznych. Wykonaną izolację zaleca się pokryć warstwą ochronną do fundamentów, chroniącą przed wpływem czynników zewnętrznych

Chłodnie samochodowe

Wykonujemy również izolacje termiczne samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Izolację nanosi się na odtłuszczoną, oraz oczyszczoną powierzchnię. Następnie wykonuje się zabudowę zgodnie z zamówieniem inwestora, najczęściej poprzez przykręcenie płyt ze sklejki. Poniżej przykład wykonania izolacji oraz zabudowy samochodu Peugeot Boxer L4H3.