Natrysk bezpośrednio na blachę

Izolacje natryskowe stosuje się również w budynkach poddawanych termomodernizacjom. Starsze budynki, w których strych był pomieszczeniem niezagospodarowanym, bardzo dobrze wentylowanym, obecnie coraz częściej są przebudowywane tak, aby uzyskać poddasze użytkowe. Dawniej stosowano rozwiązania oparte o tzw. deskowanie ażurowe, lub konstrukcje łat i kontr łat. Od wnętrza strychu mogliśmy oglądać wykraplanie się wilgoci na arkuszach blachy- zwłaszcza w okresie jesiennym oraz wiosennym, gdy słońce mocno nagrzewa wnętrze strychu, a temperatura nocą niejednokrotnie spada w okolice 0°C. Analogiczna sytuacja dotyczy wszelkich budynków przemysłowych lub przydomowych, w których również na ścianach znajdowały się arkusze blachy konstrukcyjnej.

Piana Covestro Baymer Spray, pozwoli uzyskać izolację termiczną, zabezpieczenie przed skroplinami wody, jak również izolację akustyczną. Tą ostatnią cechę inwestorzy docenią zwłaszcza podczas opadów deszczu, jak również gradu. Jednakże, żeby zastosowane rozwiązanie służyło przez wiele lat, należy dopilnować poniższych zaleceń:

- Na wykonaną usługę udzielamy 10 letniej gwarancji, oraz przewidujemy poprawne działanie izolacji do końca życia budynku. Blachy stosowane jako poszycie dachu posiadają ograniczony czas użytkowania. Z tego też względu, unika się stosowania izolacji bezpośrednio na blachę. Przy próbie późniejszej wymiany blachy, uszkodzeniu ulega również izolacja. Stąd też praktykuje się dwa rozwiązania: ?

- natrysk na blachę, z równoczesnym przewidywaniem, że jeżeli zajdzie potrzeba wymiany poszycia dachu, konieczne będzie nabicie nowych łat i kontr łat, a następnie na nich montaż drugiej warstwy poszycia dachu. Rozwiązanie to, dość znacznie obciąża konstrukcję więźby dachowej, dlatego przed takim rozwiązaniem warto się upewnić, czy dach jest konstrukcyjnie do tego przystosowany.

- Nabicie membrany paroprzepuszczalnej.  W takim rozwiązaniu, pomiędzy krokwie naciąga się membranę i łatami przybija się ją do wewnętrznej strony krokwi. Membrana stanowi tutaj przede wszystkim podłoże na które będziemy wykonywali natrysk izolacji.  Oczywiście membrana rozciągnięta pomiędzy krokwiami, będzie również stanowić zabezpieczenie przed przenikaniem skroplin do izolacji. Nie jest to jednakże zabezpieczenie w 100% skuteczne. Wymieniając w późniejszym okresie poszycie dachu, wykonuje się standardowe nabicie membrany paroprzepuszczalnej na krokwie, łaty kontr łaty i nowe poszycie dachu.

Izolacje pianą otwarto komorową bezpośrednio na powierzchnię blachy jest dopuszczalna. Jednakże wykonana izolacja musi być perfekcyjna. W strukturze piany, a zwłaszcza w warstwie bezpośrednio przylegającej do blachy, nie mogą się pojawić przerosty, czy odbicia piany od podłoża. Tylko izolacja wykonana przez doświadczonego aplikatora, pozwoli zagwarantować, że komórki piany przylegające do blachy będą miały bardzo małą objętość. Pozwala to na pominięcie występowania punktu rosy w materiale.

Należy również pamiętać, że izolacja pianą otwarto komorową Covestro Baymer Spray nie stanowi hydroizolacji. Dlatego przed wykonaniem izolacji bezpośrednio na blachę, najlepiej dokładnie sprawdzić, czy w poszyciu nie pojawiają się żadne miejsca, przez które woda może przenikać w strukturę izolacji.