Izolacje Natryskowe

Izolator termiczny jest materiałem lub substancją o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, zwanym inaczej współczynnikiem ? (lambda). Najogólniej rzecz ujmując, materiały porowate, które posiadają pory o małej średnicy, stanowią najlepsze izolatory.
Celem stosowania termoizolacji w budynkach jest możliwie jak najskuteczniejsze wyeliminowanie strat ciepła z wnętrza pomieszczeń. Wybór odpowiedniej izolacji termicznej ma kluczowe znaczenie zarówno z powodów finansowych (wzrastające koszty ogrzewania), jak i ekologicznych (mniej zużytej energii to korzyść dla środowiska naturalnego).

Skuteczna izolacja cieplna

Współczynnik przewodzenia ciepła, który określa zdolność izolacyjną danego materiału jest jedną z najważniejszych cech izolacji. Drugą równie istotną cechą jest jej grubość, która w sposób bezpośredni wynika z wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Izolacje wykonane z materiałów o dużej sprawności izolacyjnej mogą być cieńsze. Natomiast izolacje z materiałów o mniejszej zdolności izolacyjnej muszą być grubsze. Jednakże izolacja o większej objętości nie zawsze okazuje się tak skuteczna, jak byśmy tego oczekiwali.

Oprócz złej izolacji także inne czynniki wpływają na uciekanie ciepła z budynku. Są to m.in. niewłaściwie wykonane ściany konstrukcyjne, źle zbudowane przegrody czy obecność zbyt wielu mostków termicznych (obszary z wysokim przewodnictwem cieplnym, np. miejsca styku płyt balkonowych ze ścianą budynku).

Termoizolatory

Do najbardziej rozpowszechnionych materiałów izolacyjnych należą dzisiaj styropian oraz wełna mineralna. Rośnie także popularność natryskowych pianek poliuretanowych o znacząco niższej wartości w zakresie przewodnictwa ciepła w porównaniu z watą i styropianem. Taka izolacja natryskowa pozwala na aplikację dużo cieńszej warstwy na izolowaną powierzchnię. Parametry izolacyjne wybranych materiałów obrazuje tabelka poniżej.

 

MateriałGęstość objętościowa kg/m3Współczynnik przewodzenia ciepła ? W/m?K
Szkło piankowe czarne 100 ? 180  0,07
Płyty z wełny mineralnej 40 ? 80 0,043 ? 0,052
Płyty pilśniowe porowate300 0,050
Styropian 20 ? 40  0,040
Pianka poliuretanowa (PUR) 30 ? 70 0,022 ? 0,026

 

Termoizolacja pianką poliuretanową

Niski współczynnik przewodzenia ciepła to nie jedyny walor pianki poliuretanowej aplikowanej metodą natrysku. Powstała warstwa izolacji nie zawiera żadnych łączeń, a to eliminuje problematyczne mostki cieplne. Ponadto, pianka poliuretanowa pozostaje bez wpływu na środowisko, a jej zastosowanie to gwarancja trwałości i niezmiennej skuteczności przez długie lata. Pianka PUR to obecnie najlepszy, a co za tym idzie, coraz bardziej ceniony materiał wykorzystywany w branży budowlanej.

izolacja elewacji budynku

 

Pianka poliuretanowa

Jej doskonałe parametry izolacyjne oraz nadzwyczajna elastyczność są efektem budowy oraz struktury chemicznej samych polimerów. Dzięki temu pianka idealnie sprawdza się jako termoizolacja wielu powierzchni oraz hydroizolacja fundamentów, tarasów, itp. ze względu na odporność na przenikanie wody.

Metoda natrysku

Piankę poliuretanową nakłada się na powierzchnię przeznaczoną do izolacji za pomocą agregatu, działającego pod wpływem wysokiego ciśnienia, w którym dochodzi do wymieszania dwóch składników ? poliolu i izocyjanianu. Strumień pianki uwalnia się poprzez naciśnięcie spustu głowicy natryskowej. Zadaniem agregatu jest także utrzymanie odpowiedniej temperatury potrzebnej do zajścia reakcji chemicznej oraz zapewnienie odpowiednich proporcji łączących się komponentów piany.

Inne zalety izolacji natryskowej pianką poliuretanową

bezproblemowe zaizolowanie nawet nierównych, mało dostępnych miejsc (w załamaniach konstrukcyjnych, łączeniach, itp.)
krótki czas wykonania izolacji w porównaniu z innymi materiałami (np. wełną mineralną czy płytą gipsowo-kartonową)
izolacje natryskowe dobrze przylegają do różnych powierzchni, np. cementu, blachy, drewna i wielu innych
lekka waga pianki nie obciąża konstrukcji dachu, co ma bezpośredni wpływ na jego bezpieczeństwo (np. zimą, kiedy może przyjąć większą ilość śniegu)
izolacje natryskowe są bezpieczne dla zdrowia, nie uczula
nie szkodzi środowisku, większa oszczędność ciepła to mniejsza emisja gazów cieplarnianych

Cena wykonania izolacji pianką

Pozytywne i długofalowe efekty zastosowania izolacji z pianki (niższe rachunki za ogrzewanie, czynniki zdrowotne i ekologiczne) po wielokroć wynagrodzą tylko nieznacznie wyższy koszt pianki od najpopularniejszych materiałów izolacyjnych.

Izolacja przeciwwilgociowa

Izolacja natryskowa stosowana jako izolacja przeciwwilgociowa ma na celu zapobieganie destrukcyjnemu oddziaływaniu wilgoci na konstrukcję budynku, która wypłukując pewne składniki czyni go mniej trwałym. Hydroizolacja staje się barierą pomiędzy materiałami budowlanymi a wilgocią.